fbpx

Maszyny kolejowe

Utrzymanie drogi kolejowej w stanie sprawności eksploatacyjnej wymaga od Zarządcy Infrastruktury prowadzenia bieżącej konserwacji i wykonywania remontów. Konserwacja zwykle polega na usuwaniu usterek oraz wykonywaniu drobnych napraw nawierzchni kolejowej i podtorza, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich narzędzi, sprzętu oraz maszyn, które szybko i sprawnie usuną usterki. Na rynku dostępna jest nowa generacja maszyn, która nie tylko usprawniają pracę operatorów, ale przede wszystkim zwiększają ich bezpieczeństwo. Przedstawmy zatem kilka z nich.

Piła do cięcia szyn

Wycięcie uszkodzonej szyny powinno odbywać się wyłącznie mechanicznie, za pomocą pił do cięcia szyn. Nowoczesne maszyny do cięcia szyn, posiadają lekkie i wydajne silniki. Dzięki swojej wadze i większej mocy doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach terenowych. Piły do cięcia szyn są wyposażone w ramię nośne mocowane do główki szyny. Ramię nośne umożliwia sterowanie maszyną podczas przecinania szyny. Wyposażone jest w sprężynę trakcyjną, która zapewnia wyważenie maszyny podczas operacji cięcia oraz system nośny ułatwiający operację cięcia szyny. W przypadku, gdy pojedyncza operacja cięcia nie wystarcza do całkowitego przecięcia szyny, maszynę można obrócić o 180° na jej ramieniu nośnym, utrzymując tarczę na tej samej linii cięcia.

Szlifierka kątowa

W kolejnictwie używa się ich przede wszystkim do zgrubnego szlifowania powierzchni szyn po naprawach kolejowych. Tym, co wyróżnia szlifierki kątowe spośród innych szlifierek jest to, że służą przede wszystkim do cięcia i szlifowania metalu oraz innych twardych materiałów. Producenci szlifierek kątowych wprowadzają usprawnienia, które wpływają przede wszystkim na komfort pracy oraz bezpieczeństwo operatora. MILWAUKEE® oferuje pierwszą na świecie dużą szlifierkę kątową pracującą na jednym akumulatorze 18V. Szlifierka jest lżejsza od sieciowych odpowiedników i umożliwia aż do 68 cięć w 42 mm rurze stali ze nierdzewnej na jednym naładowaniu akumulatora. Integracja trzech innowacyjnych technologii MILWAUKEE® - bezszczotkowego silnika, akumulatora litowo-jonowego oraz inteligentnego systemu REDLINK PLUS™ - zapewnia wyjątkową moc, dłuższy czas pracy oraz wytrzymałość narzędzia. Dla zwiększonego bezpieczeństwa użytkownika hamulec tarczy powoduje szybsze zwolnienie prędkości. Dla zwiększonego komfortu pracy szlifierki wyposażone są antywibracyjną rękojeść boczną redukującą poziom wibracji. Włącznik z funkcją blokady zapobiega automatycznemu uruchomieniu. Zastosowana technologia umożliwia wymianę tarczy bez użycia narzędzi.

Podbijak kolejowy

Przy usuwaniu krótkich nierówności pionowych (tzw. dołków miejscowych), stosuje się metodę ręczną i małej mechanizacji, w której wykorzystuje się podbijaki o napędzie spalinowym, elektrycznym i pneumatycznym. Podbijak kolejowy zaprojektowany został przede wszystkim do podbijania tłucznia kolejowego na torowiskach. Jednak dzięki wielu narzędziom roboczym podbijak doskonale sprawdza się w trudnych warunkach roboczych, zarówno na kolei, jak i na drogach. Niezależność od źródła zasilania eliminuje potrzebę stosowania sprężarek lub agregatów hydraulicznych. Mobilność i niska waga sprawiają że jest idealnym narzędziem do szybkich prac awaryjnych.

TOP